KLÁŠTER HRADISKO U OLOMOUCE | |
|
|
Bývalá premonstrátská kanonie Klášterní Hradisko je dnes sídlo Vojenské nemocnice Olomouc - národní kulturní památka. Dnešní barokní podobu získal přestavbou ..... Dnešní klášterní areál je pro svou půdorysnou dispozici často nazýván hanáckým Escorialem.
Dějiny kláštera Hradiska jsou po celou dobu své existence úzce spjaty s dějinami Olomouce. Klášter Hradisko s kostelem sv. Štěpána, pohřebním místem olomouckých Přemyslovců, založili jako benediktinský roku 1078 olomoucký údělný kníže Ota I. s manželkou Eufemií Uherskou. Klášterní kostel, vybudovaný jako dřevěné provizorium během roku 1077, byl v následujícím roce posvěcen za přítomnosti českého knížete Vratislava, který také patřil k dobrodincům kláštera. Ve třicátých letech 12. století byl klášter zásluhou opata Bohumila celkově přestavěn. Ve zdejším klášteře v té době působil nejstarší moravský dějepisec – tzv. hradišťský analista. Před polovinou dvanáctého století benediktini odešli a vystřídali je premonstráti, kteří zde působili až do zrušení kláštera v roce 1784. V druhé polovině padesátých let 17. století. byla započata obnova kláštera po zásahy třicetileté války. Byl vystavěn nový konvent a konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Po zrušení byl areál využíván pro moravský generální seminář. Roku 1800 zde byli internováni francouzští váleční zajatci a od roku 1802 slouží budova kláštera až do dnešních dnů jako vojenská nemocnice.
V devadesátých letech 20. století prošel značně zchátralý klášter komplexní památkovou obnovou zahrnující také dostavbu dříve poškozené centrální věže podle původního projektu. Jeden z olomouckých barokních skvostů se tak opět skví v celé své kráse. Přesto, že slouží jako nemocnice, jsou jeho reprezentační prostory přístupné veřejnosti. Slavnostní sál prelatury je dějištěm řady koncertů a dalších kulturních akcí. V jedné z věží zřídilo vedení nemocnice dokonce malou expozici historie kláštera včetně shrnutí výsledků dosavadních archeologických výzkumů. Lidé mohou ve Vojenské nemocnici v Klášterním Hradisku opět od května 2005 používat i obdivovat opravené barokní schodiště, tzv. Andělské schody.
Provádí se každý čtvrtek (14—16 hodin) a každou první sobotu v měsíci (8—14 hodin), výjimky je možné domluvit telefonicky.
Datum poslední aktualizace článku: 03.06.2017 |
|
|
|
|